Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Gdy zastanawiamy się nad tym, które pompy ciepła Gdynia wybrać, koniecznie powinniśmy poszerzyć swoją wiedzę o tych właśnie urządzeniach. Sprawdźmy jakie są rodzaje pompy ciepła?

Najczęściej stosowane pompy ciepła Gdynia sklasyfikować możemy zależnie od sposoby pozyskiwania ciepła oraz jego przekazywania do pomieszczeń. Pierwszy rodzaj to solanka/woda. Pompy te odbierają ciepło bezpośrednio z gruntu przy pomocy gruntowego wymiennika, w którym to krąży trudno zamarzający roztwór glikolu. Pośredniczy on w wymianie ciepła pomiędzy gruntem a roboczym czynnikiem pompy. Ciepło ogrzewa wodę, która zasila instalację centralnego ogrzewania.

Kolejny rodzaj pompy to bezpośrednie parowanie/woda. Tutaj mamy do czynienia z sytuacją, w której gruntowy wymiennik ciepła jest także parownikiem pompy, a więc w rurach ułożonych na ziemi krąży roboczy czynnik, który odparowuje w nich. Dzięki wyeliminowaniu roztworu glikolu, jak i także dzięki dodatkowym wymienniku pośredniczy w samej wymianie ciepła.

Możemy także postawić na bezpośrednie parowanie/bezpośrednie skraplanie. W tej sytuacji wymiennik gruntowny ciepła jest także parownikiem pompy. Z kolei woda/woda to sytuacja, w której parownik pompy ogrzewany jest wodą, którą czerpiemy z rzeki, studni czy też z jeziora. Ciepło ze skraplacza ogrzewa wodę.

Na koniec wspomnimy jeszcze o trzech modelach. Są to: powietrze/woda, powietrze/powietrze oraz woda/powietrze. Gdy nie mamy odpowiedniej wiedzy na temat pomp ciepła, to najprościej będzie w tej kwestii poprosić o pomoc prawdziwego fachowca. Takowych na rynku nie brakuje.