Słupki ogrodzeniowe

Źródło: https://eurometogrodzenia.pl/

Poznaj rodzaje słupków ogrodzeniowych

Słupki ogrodzeniowe stosowane są przede wszystkim w przypadku ogrodzeń tworzonych z siatki ogrodzeniowej. Od ich solidności zależy wytrzymałość całej konstrukcji oraz jej odporność na wstrząsy, a w dużym stopniu także ostateczny wygląd. Słupki powinny być wykonane z dobrej jakości materiału oraz prawidłowo dopasowane do planowanego rodzaju ogrodzenia, ponieważ nie wszystkie rozwiązania sprawdzą się w przypadku każdego typu przęsła.

Słupki do siatki występują w kilku rodzajach, które różnią się między sobą przede wszystkim miejscem umieszczenia. Najważniejsze z nich to słupki narożne przeznaczone do zamontowania w narożnikach oraz miejscach z kątem załamania powyżej 10 stopni. Elementy te łączą się bezpośrednio ze słupkami podporowymi, które z kolei służą jako ich wzmocnienie oraz montowane są poziomo pod kątem 45 stopni – mniej więcej na 2/3 wysokości narożnego słupka.

Oprócz tego wyróżnić można słupki stabilizujące, stosowane w przypadku ogrodzeń o długości przekraczających 50 m. W takim przypadku słupki narożne i podporowe montuje się wzdłuż ogrodzenia w linii prostej, a pomiędzy nimi słupki środkowe – maksymalnie co 200 cm. Ten ostatni rodzaj pozbawiony jest podpór, ponieważ służy głównie jako wzmocnienie ogrodzenia na całej długości i spełnia funkcję ozdobnego rozdzielenia przęseł.