Na co zwrócić uwagę kupując panele słoneczne?

Gdy kupujemy panele słoneczne, to musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Bez wątpienia panele słoneczne są sporą inwestycją, a więc zależy nam, aby wszystko było z nimi w porządku.

W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na gwarancję. Większość producentów paneli daje gwarancję na dziesięć czy też na piętnaście lat. Jednak znajdziemy także firmy oferujące gwarancję na dwadzieścia pięć lat czy też nawet na trzydzieści lat. Musimy na to zwrócić uwagę, ponieważ fotowoltaiczna instalacja jest instalowana z myślą o oszczędzaniu w ujęciu naprawdę długofalowym. W tym wypadku warto zwrócić uwagę, czy sama gwarancja producenta nie jest w pewnym sensie uzależniona od wyboru instalatora.

Kolejnym ważnym aspektem jest gwarancja uzysku mocy. Wiemy doskonale, że panele słoneczne tracą z czasem na wydajności. Może się okazać, że fotowoltaika o bardzo wysokiej wydajności po mniej więcej dekadzie będzie wytwarzała znacznie mniej prądu. Strata nawet jednego procenta rocznie, to już bardzo dużo.

Ostatnim aspektem jest sprawność. Parametr ten określa wydajność maksymalną panelu, a więc efektywność wytwarzania energii z tejże samej powierzchni paneli. Obecne panele, które są dostępne na rynku cechować się mogą sprawnością, która przekracza dwadzieścia dwa procent, ale w tym wypadku należy rozważyć jeszcze jedną bardzo ważną kwestię. Jest to cena. Różnica jednego procenta na samej wydajności przełożyć się może na zwiększoną kilkukrotnie cenę. Jest to zatem spora różnica.