Jak tworzyć wnętrza zapewniające relaks i odprężenie?

Wybór odpowiedniej kolorystyki

Kolorystyka w przestrzeniach mieszkalnych jest kluczowym czynnikiem, który wpływa na nasze nastroje i ogólne samopoczucie. Miej na uwadze, że ciepłe barwy takie jak żółcie, pomarańcze i czerwienie podnoszą nastrój i pobudzają aktywność, podczas gdy chłodne kolory takie jak blues, zieleń i purpury które postulują relaks i spokój. Oczywiście, wybór konkretnego koloru będzie zależeć od twojego gustu i preferencji.

Jednak dla osiągnięcia efektu relaksu i odprężenia, warto skłonić się ku stonowanym, neutralnym tonom. Biel, szarości czy pastele tworzą idealne tło dla wnętrza, które zachęca do wyciszenia i odpoczynku. Pamiętaj o tym, żeby nie przesadzić z ciemnymi barwami – mogą one działać przytłaczająco.

Osobiste sanktuarium – sypialnia

Sypialnia to miejsce, w którym na końcu dnia szukamy ukojenia i odprężenia. Dlatego tak ważne, aby zaaranżować je tak, by przynosiło ulgę i relaks. Miękkie, naturalne tkaniny, takie jak bawełna lub len, dodadzą sypialnii przytulności. Ważnym elementem jest również odpowiednie oświetlenie – najlepiej zrezygnować z centralnego źródła światła na rzecz kilku lamp stojących czy wiszących, które stworzą ciepły, przytulny klimat.

Drzwi do sypialni powinny być zawsze zamknięte, aby stworzyć osobiste sanktuarium. Telewizor, komputer i telefon komórkowy powinny zostaw być poza sypialnią. Wszechobecne źródła technologii cyfrowej mogą zakłócać sen i wpływać na negatywnie na poziom stresu, a więc i na możliwość prawdziwego relaksu.

Przytulność dzięki dekoracjom

Przytulność domu według szwedzkiego zasady hygge możemy osiągnąć dzięki praktycznym i estetycznym dekoracjom. Wybierz rzeczy, które mają dla ciebie wartość emocjonalną – rodzinne zdjęcia, pamiątki z podróży, dzieła sztuki, które wpływają na twoje samopoczucie. Staraj się unikać chaosu i zagraconego wnętrza – tutaj zasada “mniej znaczy więcej” działa idealnie.

Innym sposobem na wprowadzenie do domu klimatu relaksu i odprężenia są rośliny. Rośliny doniczkowe poprawiają jakość powietrza w domu, a ich obecność ma znaną zdolność do łagodzenia stresu i poprawy nastroju. Szczególnie polecamy sukulentowe, storczyki czy figowiec, które są nie tylko piękne, ale również łatwe w pielęgnacji. https://nietaktotak.pl/