Jak przygotować się do zakupu mieszkania?

Zakup własnego mieszkania jest ogromnym przedsięwzięciem i bardzo dużą inwestycją na wiele kolejnych lat. Z tego powodu kupno mieszkania powinno być decyzją świadomą i przemyślaną, a wszystkie związane z nią formalności muszą być dopięte na ostatni guzik. Nieświadomość oraz brak znajomości swoich praw i możliwości mogą sprawić, że wybrana przez Ciebie oferta nie będzie najkorzystniejszą możliwą opcją, a Ty niepotrzebnie stracisz pieniądze. Podpowiadamy, jak przygotować się do zakupu mieszkania.  

Przeanalizuj rynek   

Często przez nieznajomość innych ofert lub brak świadomości tego, jak wygląda obecnie sytuacja na rynku mieszkaniowym, ludzie dają się oszukać lub naciągnąć na cenę mieszkania o wiele wyższą niż jego rzeczywista wartość. Dogłębna i szczegółowa analiza rynku pozwoli Ci zorientować się, jakie są średnie ceny mieszkań za metr kwadratowy oraz jakie warunki w lokalach są standardem. Dodatkowo poznasz dzięki temu oferty różnych przedsiębiorców i deweloperów, na przykład nowe inwestycje mieszkaniowe Grupy Moderator, przez co łatwiej będzie Ci podjąć decyzję o tym, jaki lokal chcesz kupić. Jak największa świadomość rynku oraz znajomość szerokiego zakresu ofert, pozwoli Ci podjąć najkorzystniejszą dla Ciebie decyzję.   

Wyznacz zakres swoich poszukiwań   

Na samym początku rzeczywistego szukania mieszkania do kupienia, zawęż krąg swoich poszukiwań do określonych lokalizacji. Wybierając miejsce swojego stałego zamieszkania weź pod uwagę takie czynniki jak dojazd i dostępność linii komunikacji miejskiej, odległość od pracy, szkół i przychodni lekarskich, a także, jeśli to dla Ciebie ważne, ośrodków kulturalnych i sportowych. Dla większości osób kupno mieszkania własnościowego równa się ze znalezieniem stałego miejsca, w którym można zapuścić korzenie. Nawet jeśli nie masz teraz dzieci, ale w przyszłości planujesz mieć rodzinę, sprawdź odległości do najbliższego żłobka i przedszkola. Dzięki określeniu tych dystansów będziesz w stanie ograniczyć swoje poszukiwania mieszkania do określonych dzielnic miasta lub osiedli, co znacząco ułatwi znalezienie idealnego lokum.   

Poznaj swoją zdolność kredytową   

Przed rozpoczęciem poszukiwań mieszkania umów się na spotkanie z doradcą kredytowym, który pomoże Ci określić Twoją zdolność kredytową oraz znaleźć najkorzystniejszą ofertę banku, dzięki czemu nie przepłacisz za raty i oprocentowanie kredytu. Bez znajomości swojej zdolności kredytowej, nie jesteś w stanie samodzielnie oszacować, w jakim zakresie cenowym powinieneś szukać lokalu na sprzedaż. Przy dzisiejszych cenach mieszkań mało kto jest w stanie pozwolić sobie na zakup lokum bez zaciągania kredytu, dlatego ten krok można uznać za tak samo uniwersalny, jak wszystkie poprzednie. Doradcę kredytowego najlepiej jest wybrać z polecenia, wtedy wiesz, że jest to osoba, która rzetelnie podchodzi do swojej pracy i sumiennie ją wykonuje. Zawierzenie tak poważnej rzeczy przypadkowej osobie może okazać się błędem, dlatego nawet jeśli nie znasz nikogo, kto korzystał z usług dobrego doradcy kredytowego, zapytaj o polecenie na przykład w social mediach lub na forach internetowych. Jeśli któreś z nazwisk będzie przewijać się kilkakrotnie, możesz bezpiecznie założyć, że będzie to osoba godna zaufania.

Zdj. główne: Grant/unsplash.com