5 rodzajów whisky do 150zl

Szukając pomysłu na prezent, na myśl przychodzi kupno dobrej whisky. Dbając jednak o swój portfel , wiecie przecież, że na whisky można wydać krocie monet, jednym z kryteriów wyboru prezentu w postaci whisky będzie jego cena. Zakładając, że na butelkę nie wydamy więcej niż 100 do 150 zł, mamy do wyboru sporo rodzajów whisky mieszanej. W tej cenie znajdzie się również niektóre whisky single malt. Oczywiście moglibyśmy zakupić 1,5l Johnnie Walker Red Label, jednak na prezent wolelibyśmy coś bardziej wyszukanego. Prezentu najlepiej poszukać w najpopularniejszych sklepach internetowych lub hurtowniach alkoholi, większe supermarkety rónież soię sprawdzą -Tesco, Auchan lub innym tego typu sklepie. Mają tam często spory wybór whisky, często połączonych z bardzo dobrymi promocjami na alkohol. Prezentowe whisky to oczywiście tylko propozycje.

Jameson Caskmates Stout Edition

Jameson ma w swojej ofercie wiele rodzajów whisky, w tym stosunkowo nową serię – Caskmates Stout Edition. Można rzec, że jest to dobra i w miarę stosukowo tania whisky, która może przypaść do gustu zarówno tym mniej, jak i bardziej wymagającym podniebieniom. Caskmates w zapachu jest delikatny, z nutą dębowo-miodową, poczuć można nim również odrobinę cytrusów i karmelu, zwłaszcza po dodaniu do kieliszka niewielkiej ilości wody. Cenę za butelkę 0,7l mieści się w granicy od 75 do 90 zł.

Bushmills Single Malt Whiskey

To kolejna sugestia, produkowana jest w Old Bushmills Distillery. 10-letni Bushmills, trzykrotnie destylowana, leżakująca w beczkach po bourbonie whiskey wywodzi się z Irlandii. Elegancji dodaje to, że butelka jest korkowana, wpływa to również na lepsze postrzeganie tej whiskey. Bushmills ma bardzo delikatny owocowy zapach. W smaku jest bardzo podobnie – sporo owoców, karmel, wanilia, można wyczujemy również nuty orzechowe. Whiskey tę pije się bardzo dobrze. 10-letni Bushmills za butelkę 0,7l kosztuje około 110-130 zł.

Jack Daniels
 

To amerykańska Tennessee whiskey, produkowana od 1866. Filtrowanie przez ponad 3-metrową warstwę klonowego węgla drzewnego przez okres około 10 dni. Zabieg ten pozwala na uzyskanie charakterystycznego łagodnego smaku, który sprawia, że Jack Daniels jest typowym przedstawicielem swego gatunku. Koszt około 70-90zł.
Polsce dostępne są cztery rodzaje tej whiskey: Jack Daniels Old No. 7, Gentleman Jack Daniel’s, Jack Daniels Single Barrel, Jack Daniels Tennessee Honey oraz likier Jack Daniels Winter Punch 0,7 l

Bulleit Bourbon Frontier

Jest to amerykański bourbon. Bulleit Bourbon produkowany jest w Four Roses Distillery mieszczącej się w Kentucky. W mieszance zbóż przeznaczonych do produkcji Bulleit, poza zawartością 51% kukurydzy, znajdziemy też 30% żyta – co jest mocno wyczuwalne w smaku bourbonu i nadaje dość ostrego smaku. Bulleit to trunek 45%. Leżakuje około 6 lat w świeżych dębowych beczkach, nabiera naturalnego, ciemno-złotego koloru.

Bulleit Frontier w zapachu jest lekko alkoholowy, słodki, waniliowy, można w nim wyczuć też owoce pomarańczy. W smaku jest słodki i alkoholowy, co zapewne jest efektem sporej zawartości żyta. Na pewno jest to prezent dla bardziej wprawionego gardła, które swoje wypiło. Butelka 0,7l Bulleit Bourbon obecnie kosztuje 90-100zł.

Ardbeg Whisky Single Malt

Ardbeg  single malt to torfowe uderzenie prosto z wyspy Islay. Ardbeg będzie to jedyna, zarazem najbardziej torfową whisky. Jeśli osoba, do której chcemy ją podarować, nie należy do fanów ziemisto-torfowych smaków, lepiej odpuścić sobie ten zakup. Jeśli jednak jest odwrotnie, a whisky ta nigdy nie trafiła w ręce waszego jubilata – trafiliście w dziesiątkę. W smaku jest mocno dymna, torfowa.Jej posmak jest rozgrzewający, długi i pikantny, dymny, wędzony – bardzo długo utrzymuje się w ustach. 10-letni Ardbeg za butelkę 0,7l to podczas dobrej promocji koszt około 160 – 170zł.

Monkey Shoulder Blended Malt Whisky

Ostatnia nasza propozycja. Produkowana od 2005 roku Monkey Shoulder to Blended Malt Whisky. W dość prostym tłumaczeniu jest to whisky składająca się z mieszanki trzech whisky single malt – Balvenie, Glenfiddich i Kininvie. Woń tej whisky jest przyjemna, prosta i słodk, smakując można również wyczuć także marmoladę i przyprawy. Choć w aromacie wyczuwalny jest alkohol, nie jest on dominujący. W Monkey Shoulder jest sporo toffi, słodyczy i akcentów zbożowych.. Jego regularna cena za butelkę 0,7l to około 100 zł.